Відкриття музею Мархоцького

У Миньківцях відбулося урочисте відкриття музею  Ігнація Сцибора Мархоцького. Цей музей, який постав зусиллями Володимира Захар'єва, є першим приватним закладом такого типу у Хмельницькій області. У будинку розташувався і Центр Мархоцькознавства. Вхід та екскурсії - безкоштовні. 

{gallery}stories/muzeum{/gallery}

Як створювався музей та відбулося відкриття, читайте далі у статті  Валерія Грошко «Подія»

ПОДІЯ

Явлення графа Мархоцького у епоху олігархів

Про нашого земляка, господаря і реформатора ХVIII-ХІХ століття Ігнація Сцибора Мархоцького відомо здебільшого, як про натуру непересічну і ексцентричну. Його задуми і вчинки не вписувалися у загальноприйняті канони тогочасного суспільства і викликали у колег по соціально-майновому статусу підозри та кепкування. Хто їх тепер пам’ятає? А от ім’я графа Мархоцького нащадки згадують дедалі більше із повагою і вдячністю. Ба... його досвід стає все актуальнішим у епоху формування первісного капіталу і народження олігархів, про яких можна сказати тільки словами класика: “Дуже далекі вони від народу”.

Ігнацій Сцибор Мархоцький був дуже освіченою людиною із високорозвиненим почуттям власної гідності. Він мріяв про заможне суспільство вільних громадян. А тому першим у тогочасній імперії відмінив у своїх володіннях кріпосне право. Дбав про розвиток культури і ремесел. Створював правові прецеденти, найбільш яскравим із яких було проголошення “Миньковецької держави”. У ній бачив себе на місці турботливого батька, справедливого судді і господаря.

Він був романтиком по духу і водночас успішним практиком у суспільно-економічних проектах та починаннях. Можливо через діяння і образ графа Мархоцького історія хотіла явити подолянам той ідеал очільника, який повинен бути у реальному житті розумом, можливостями і відповідальністю вищим від народу, але душею і милосердям разом із ним.

Своїм благородством граф Мархоцький надихнув багатьох сучасників.

Ось і науковець та журналіст Володимир Захар’єв всерйоз зацікавився його особистістю. Поряд із інтересом до літератури, історії та археології заснував на Поділля “Центр Мархоцькознавства”.

Ця ідея багатьом видалася дивакуватою і дуже в стилі самого Ігнація Сцибора. Але тільки до того моменту, як почали друкуватися наукові записки під егідою цього центру. Наразі уже вийшов їх третій том.

–– Коли я взяв у руки перший збірник, –– розповідає дослідник історії із Польщі Зігмунт Островський, –– то був знічений. Вихід такого видання здався мені не без претензій. Та, коли став читати, мимоволі захопився. Там дуже багато живого і цікавого матеріалу. Я дуже люблю історію Поділля. Оскільки тут відбувалося чимало важливих подій із життя України та Польщі. У нашій державі зараз домінує тенденція виваженого і осмисленого ставлення до минулого. Поляки в цілому щиро прагнуть до порозуміння з українцями. І вихід таких праць сприяє цьому процесу.

У нашій спільній історії були і є постаті, якими можуть пишатися, як українці так і поляки.

Пан Зігмунт Островський завітав у Миньківці з приємної нагоди: відкриття музею Ігнація Сцибора Мархоцького. Це перший заклад подібного типу у селі, що уже увійшло до каталогу туристичних маршрутів.

Постав музей завдяки зусиллям того ж таки Володимира Захар’єва. Не будучи заможною людиною, перебиваючись лише на зарплату, добродій разом із дружиною Людмилою викроїли дещицю коштів зі скромного сімейного бюджету і придбали у селі напівзруйнований будинок. Потім на свої ж кровно зароблені та завдяки сприянню меценатів Ігоря Скальського і Валерія Островського зробили у помешканні ремонт, обладнали експозицію. Друзі Аня та Ярослав Михайловські, двоюрідна сестра Ольга Середа з сином Вадимом та інші допомогли порадами і працею, а місцеві жителі подарували експонати.

Музей фактично є першим приватним закладом такого типу у нашій області. І це теж дуже у дусі Ігнація Сцибора Мархоцького, якому була притаманна участь у доброчинних пожертвах і справах. Відкрили заклад у гарний сонячний день на травневі гаївки, початок яких любив святкувати життєрадісний граф.

У будинку розташувався і Центр Мархоцькознавства. Вхід та екскурсії -безкоштовні.

 

Як розповів Володимир Захар’єв, у Польщі постать Ігнація Сцибора Мархоцького є дуже шанованою. Адже він тривалий час служив у Варшаві, у цій же державі жили і живуть його нащадки. Польські архіви багаті матеріалами про його діяльність і подолянин збирається поповнити експозиції їх копіями.


Сам музей у Миньківцях займає три кімнати. Дві розповідають про різні періоди із життя Ігнація Сцибора: під польською короною та російським скіпетром. У третій - експонати часів незалежної України, коли розпочалося відродження традицій Миньковецької держави. Про це свідчать навіть і прапори цих країн, які окільцьовують кожну з кімнат по периметру.

У житті роду Мархоцьких було багато чого символічного і повчального. Серед епізодів є і такий. Під час громадянської війни у Одесі революційні матроси заарештували одного зі спадкоємців Мархоцького. Його кинули у трюм корабля і разом з іншими “класовими ворогами” вивезли на рейд, щоб розстріляти та викинути тіло у море. В останній момент перед стратою, його впізнав хтось із матросів уродженців Миньковець і, ризикуючи життям, заступився за нього перед трибуналом. Спадкоємця Мархоцького помилували.

Володимир Захар’єв не хотів робити відкриття музею помпезним, запросив небагатьох. Але на подію приїхало і прийшло чимало людей. Серед них сельчан та учнів місцевої школи.

Представник Центру дослідження історії Поділля Наталія Стрембіцька організувала для учасників відкриття відвідини місць пов’язаних із життям графа Мархоцького у Притулівці та Кружківцях.

Валерій ГРОШКО.

 

Прокоментувати:

вгору